444 1 712

Kombi Servisinde Güvenilirlik

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

KOMBİ SERVİSİNDE GÜVENİLİRLİK

Kombilerde günlük hayatta kullandığımız diğer ev eşyaları gibi eskiyebilirler ya da arıza çıkarabilirler,özellikle kullanım sıklığına bağlı olarak, markası fark etmeksizin her türlükombi mutlaka arıza yapabilir. Bu arızaların gündeme çok sık aralıklarlameydana gelmemesi için her yıl düzenli olarak bakımının yapılması gerekir.Zamanında gerekli bakımın yapılmaması, yoğun kullanımın getireceği parça aşınmasorunları, kullanıcı ve kurulum hataları veya dış faktörlerle meydanagelebilir.  Arıza türleri çeşitlilikgöstermektedir.  Sorunun nereden kaynaklığınıöğrenmek için, kombinin sigortasının atıp atmadığının kontrol edilmesi, gazvanası kapalı durumdayken çalıştırmaya çalışılıp çalışılmadığı, yaz kış modukontrolü, pilot kombi kullanılıyorsa pilot alevi kontrolügerçekleştirilmelidir. Eğer sorun bunlardan herhangi biri ile kaynaklı değilseprofesyonel yardıma başvurulmalıdır.

Kombi Arıza Çeşitleri Nelerdir?

Tesisatınızın su basıncı ile alakalı arızalar meydana gelmiş olabilir, normalde su basıncı ortalama olarak bir buçuk bar olmalıdır. Bir miktar su sızıntısı olması durumunda kombi  yetersiz su basıncı arızası verir. Kombinin ilk kullanılmaya başlandığı zamanlarda su akışı sağlandığı takdirde sistem içerisinde kalacak olan havanın sirkülasyonu sırasında kombi üzerinden kendiliğinden çıkışının sağlanmasıyla birlikte sistem basıncının birkaç kez düşüş yapması normal olacaktır. Basınç kaybının ortadan kalkmasını sağlamak için radyatörlere fazla su aktarımı yapılması korozyona neden olur buna da dikkat etmek gerekir. Bu yüzden su aktarımı az ve kontrollü yapılmalıdır. Elektrik kesintisi kombiye arıza yaptıracak bir diğer etkendir. Elektrik kesintisi sırasında kombinin kapalı konuma getirilmesi oluşabilecek arızaların asgari seviyeye indirilmesi için önemlidir. Özellikle kış aylarında kombinin dış ortamlara monte edilmiş olması donma problemini ortaya çıkacaktır. Problemin önüne geçmek için kombinin iç ortamlara monte edilme donma sorununun engellenmesini sağlayacaktır.

Kurulum Aşmasında Yapılan Hatalar Nedeni İle Çıkan Problemler

Kurulum hataları içerisine radyatör vanalarının kalitesiz olanlarından kullanılması, yanlış plastik boru kaynağı, yanlış müdahale sonucu boru çapının daralması, tesisat kaçakları girmektedir. Kurulum hatalarının tespitinin yapılması zordur. Bu hatalar sonucu ortaya sirkülasyon problemleri  bu nedenle kombiye mal edilebiliyor. 

Kombinin Çalışırken Ses Çıkarması

Kombinin fan motorunda problem oluşmuş olası, hazne suyunda hava olması, devir daim motorlarının arızalanması gibi teknik sorunlar kombinin çalışırken ses çıkarmasına sebebiyet verir. Bu tür arızalarda profesyonel desteğe başvurulmalıdır.

Kombinin Isıtmaması Sorunu

Boru hatları veya peteklerin tozlu ve kirli olması kombinin ısıtmasını engeller. Petek vanaları kapalı olabilir kontrol sağlanmalıdır. Kombi derecesi düşük olabilir, derecenin artırılması sorunu çözmeye yardımcı olacaktır.

Bu arızaların yanı sıra hermetik baca sistemli kombi kullanımlarında, bu kombiler yanmak için ihtiyaçları olan oksijeni dışarıdan alırlar. Dışarıdan alınan hava ile birlikte toz zerreleri de içeriye kaçabilir. Bu tozlar fanlara yapışarak sese ve bununla birlikte bozulmaya, yanma devrelerinde arıza meydana getirebilir.  Kombi suyunun kirli olması dönüş filtrelerinde daralmayla birlikte sirkülasyon zayıflamasına ve radyatörlerde ısıma problemine yol açabilirler.

Kombi Arızalarında Kullanıcı Hataları

Verilen kullanım kılavuzununokunmaması veya eksikli okunması durumunda ortaya çıkan arızaların kaynağı kullanıcılarolabiliyor. Bu arızalar genellikle çabuk onarılabilirken kimi arızalar dadüzeltilemez sonuçlar doğurabiliyor. Kış ayında yaz modunun kullanılmaya devamedilmesi ya da kış ayında yaz modu kullanılması ısınma problemlerine yolaçıyor. Gaz vanasının kapalı olması bir diğer kullanıcı hatasıdır. Eğer böylebir hata sonrası gerekli düzeltmeler yapılmazsa kombi tekrar çalışmayacaktır.Kullanım kılavuzu içerisinde yer alan gerekli düzeltmelerin okunup, aşamalarınadım adım uygulanması ve istendiği takdirde artı olarak kullanılan kombicihazının yetkili servisi ile iletişime geçilerek problemi çözebilmekmümkündür.

Anasayfa

Sosyal Medya

Önceki Yazı
Sonraki Yazı
9 Aralık 2018 Bahçelievler Kombi Servisi, Başakşehir Kombi Servisi, Beşiktaş Kombi Servisi, Beylikdüzü Kombi Servisi, Beyoğlu Kombi Servisi, Fatih Kombi Servisi, Kağıthane Falke Servisi, Kağıthane Kombi Servisi, Kombi Servis, Mecidiyeköy Kombi Servisi, Şişli Kombi Servisi, Üsküdar Kombi Servisi, Zeytinburnu Kombi Servisi , ,

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir